O Nas

Anna Moryto w wykonanej przez siebie rekonstrukcji

Nazywam się Anna Moryto, jestem założycielką firmy “Stroje z Pasją”. Moja fascynacja historią ubioru towarzyszy mi od lat. Już jako nastolatka starałam się dowiedzieć jak dokładnie ubierały się osoby ze znanych mi książek, aż w końcu próbowałam z dostępnych materiałów odtworzyć  ich ubiory.

Dziś dysponuję szeroką bazą książek oraz publikacji naukowych z dziedziny historii ubioru.  Ponadto praktycznych porad poszukuję w oryginalnych strojach, które udaje mi się zakupić. Mojej, wciąż rosnącej kolekcji strojów zabytkowych poświęciłam stronę XIXGALLERY.com .

Cennym jest mi również doświadczenie, które zdobyłam we współpracy z muzeami i klientami indywidualnymi z Polski oraz Europy.

W działalności mojej firmy pierwszeństwo zawsze ma prawda historyczna. Staram się aby powstające ubiory możliwie jak najdokładniej przypominały oryginalne stroje historyczne. Chodzi tu zarówno o wygląd zewnętrzny jak i samą konstrukcję oraz rodzaj materiałów i dodatków.

Firma funkcjonuje dzięki zaangażowaniu kilku osób, przede wszystkim Pawła Nijakowskiego niezmordowanego fotografa i menadżera. Wykonaniem strojów zajmują się profesjonalne szwaczki i krawcowe – mistrzynie igły, z którymi współpraca owocuje jeszcze piękniejszymi ubiorami.

Z ekipą TVP podczas nagrywania relacji z wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu