Żupan wykonany z brokatu w opalizującym białym kolorze. Guzy lite dekorują przód i rękawy żupana. Żupan jest obszyty białym sznureczkiem. Strój dopełnia pas wykonany w Persjarnia Zambrzyckich oraz ferezja podbita futrem. Historyczny ubiór męski jest wzorowany na rycinie przedstawiającej Józefa Bogusława Słuszkę. Ubiór powstał w komplecie do Sukni z adamaszku jedwabnego.
Kategoria: Stroje Męskie
Galeria wykonanych w naszej pracowni męskich strojów historycznych. Rekonstrukcje strojów dla mężczyzn poczynając od renesansu i baroku, kończąc na XX wieku. Żupany, płaszcze, surduty oraz mundury historyczne wraz z koszulami i spodniami oraz bielizną wykorzystywane są przez odbiorców prywatnych oraz muzea w całej Europie.
Strój kardynała koniec XVII wieku
Prezentowany strój składa się z sutanny, mucet, piuski oraz rokiety. Szaty wykonano na podstawie porterów oraz zachowanych oryginalnych elementów stroju duchownego. Sutanna zwykła to obszerna szata zapinana z przodu na guziki. Wykonana została z eleganckiego czerwonego jedwabiu. Kolejną warstwę stanowi rokieta- komża biskupia wykonana z białej tkaniny lnianej. Rękawy oraz dół rokiety udekorowane są koronką….
Strój męski lata 60. XVIII wieku
Ubiór składa się z koszuli, długiej kamizelki, justaucorps oraz krótkich spodni- cullote. Justaucorps wykonane zostały z rudego aksamitu i mają dekoracyjne naszycia z galonu. Kamizelka z kremowego jedwabiu jest pięknie haftowana na przodzie. Kwiatowy motyw został wykonany na podstawie oryginalnych wzorów haftów historycznych zachowanych na podobnych tego typu obiektach. Na wzór składają się duża kompozycja…
Stroje rodziny z lat 90-tych XIX wieku
Marynarski mundurek chłopięcy został wykonany z granatowej tkaniny wełnianej. Kurtka ma charakterystyczny marynarski kołnierz obszyty trzema rzędami granatowej wstążki jest ozdobiona kokardą. Naszycia z wstążki znajdują się także na mankietach. Spodnie za kolano maja nogawki z ozdobnymi guzikami. Dopełnieniem stroju jest czapka z kokardą, biała koszula z granatową krawatką. Strój taki był do niedawna najpopularniejszym…
Sobieski i Marysieńka
Stroje stylizowane na wiek XVII, wykonane zostały na podstawie portretów Jana III Sobieskiego oraz Marii Kazimiery d’Arquien. Strój króla składa się z jedwabnej szaty podobnej do żupana z dekoracyjnym zapięciem i szerokiego płaszcza z kołnierzem obszytym futrem. Dopełnieniem stroju są żółte wysokie buty, których co prawda na portrecie nie widać, ale za to znajdują się na innych portretach władcy. Strój…
Mundur rektora Uniwersytetu Królewsko – Warszawskiego z ok.1823r.
Mundur został wykonany w oparciu o opis znajdujący się w publikacji „Królewski Uniwersytet Warszawski” (1816-1831) T.1 autorstwa Józefa Bielińskiego oraz ryciny wg „Rocznika Instytutów Edukacyjnych i Religijnych w Królestwie Polskim” z 1824r. Jest to mundur klasy I. Krój jest typowym krojem fraka mundurowego. Dość prosty z gładko wszytym rękawem. Kurtka munduru wykonana jest z sukna…
Strój męski ok 1870r.
Strój męski składający się z surduta, kamizelki, spodni oraz koszuli. Krój surduta jest typowy dla ostatnich dekad XIX wieku, dość luźny bez wyraźnego wcięcia w talii. Posiada zapięcie dwurzędowe. Surdut wykonany jest z tkaniny wełnianej, wyłogi kołnierza z tkaniny jedwabnej. Kamizelka ma lekko szpiczasty front, zapinany na rząd guziczków. Jest to model wysoko zabudowany, odpowiedni…
Żupan z XVII wieku
Krój stroju oparty został niemal w całości na zachowanym XVII-wiecznym żupanie należącym niegdyś do starosty krakowskiego Gabriela Tarnowskiego.[1] Żupan został wykonany z bordowego jedwabiu na bawełnianej podszewce. Dekoracją ubioru są duże guzy (wzór własny klienta) oraz obszycie ze złotego sznureczka. Sznureczek wykonany jest z pozłacanej owijki. Żupan posiada kołnierz wysoki z obniżeniem na przodzie. Wysokie…