Suknia z początku lat 60. XIX wieku. Składa się ze spódnicy oraz stanika z długą baskiną. Stanik wzorowany jest męskim stroju polskim – kontuszu. Posiada podwójne rękawy, wąskie spodnie oraz otwarte wierzchnie, które podobnie jak w kontuszu mogą być założone lub odrzucone na ramiona. Suknia jest wykonana z tkaniny wełnianej. Wnętrza wierzchnich rękawów i wyłogi…
Kategoria: Suknie
Suknie historyczne wykonane w naszej pracowni
Suknia z adamaszku jedwabnego 1660r.
Rekonstrukcja sukni z adamaszku jedwabnego ozdobiona srebrną koronką. Balonowe rękawy z pęknięciem pokreślonym koronką, w otwartym rękawie widoczny jest rękaw koszuli. Jest wykonana na wzór strojów z lat 1660. podobne znajdują się w Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie (niem. Staatliche Kunstsammlungen Dresden). Suknia powstała w komplecie z żupanem, którego stworzenie było wzorowane na rycinie przedstawiającej Józefa…
Suknia letnia 1897r.
Suknia została wykonana na podstawie wzoru z hiszpańskiego magazynu El Salon de la Moda z 1897 roku. Jest to toaleta letnia o bardzo charakterystycznym dla tego okresu kroju. Spódnica ma prostą i elegancką formę. Stanik ma bardzo wąskie rękawy z niewielką bufką. szczególnie rozpoznawalnym elementem stanika z XIX i XX wieku jest wysoka stójka z…
Suknia dworska około 1665-1670r.
Kolejna odsłona sukni z drugiej połowy XVII wieku. Strój jest wzorowany na francuskich ubiorach dworskich. Składa się z trzech elementów: lnianej koszuli, sukni wierzchniej z usztywnianym stanikiem oraz sukni spodniej. Suknia wykonana jest z dwóch tkanin jedwabnych, czarnego atłasu i pięknego kremowo beżowego adamaszku. Stanik jest ozdobiony włoską metaliczną koronką w kolorze ciemnego złota. Czarny…
Suknia balowa ok. 1797-1800r.
Prezentowana suknia wykonana jest na wzór sukni końca XVIII wieku. Składa się z otwartej sukni wierzchniej z trenem oraz sukni spodniej haftowanej przy krawędzi. Suknia wierzchnia uszyta jest z dwutonowego jedwabiu, haftowanego metalowymi cekinami i koralikami. Wątek i osnowa w różnych kolorach nadają tkaninie opalizujący wygląd, co w połączeniu wyszukanym haftem nadaje sukni wyjątkowy wygląd….
Suknia żałobna 1861r.
Prezentowana suknia jest strojem żałobnym z początku lat 60. Na ziemiach polskich był to czas obfitujący w liczne niepokoje. Po śmieci pięciu manifestantów 27 lutego 1861 wpierw Warszawa, a wkrótce cały kraj, obleka się w żałobę. Okres ten, przypadający na lata 1861-1866 znany jest jako Żałoba Narodowa. Wyrazem uczuć patriotycznych był strój utrzymany przede wszystkim…
Suknia haftowana ok. 1797-1800r.
Prezentowana suknia została wykonana na wzór sukni z muzeum z Bath. Składa się z sukni wierzchniej z trenem i spodniej spódnicy. Tkanina sukni jest w całości haftowana w drobne kwiatki, spódnica jest z tkaniny gładkiej. Stanik sukni jest marszczony i zapinany na zakładkę, spódnica jest otwarta z przodu, tak że widoczna jest spódnica spodnia. Suknia…
Stroje rodziny z lat 90-tych XIX wieku
Marynarski mundurek chłopięcy został wykonany z granatowej tkaniny wełnianej. Kurtka ma charakterystyczny marynarski kołnierz obszyty trzema rzędami granatowej wstążki jest ozdobiona kokardą. Naszycia z wstążki znajdują się także na mankietach. Spodnie za kolano maja nogawki z ozdobnymi guzikami. Dopełnieniem stroju jest czapka z kokardą, biała koszula z granatową krawatką. Strój taki był do niedawna najpopularniejszym…
Suknia Empirowa 1823r.
Suknia empirowa 1823 r. Prezentowana suknia została wykonana na wzór sukni z 1823 r. znajdującej się w kolekcji Snowshill Wade Costume Collection. Suknia jest dwuwarstwowa. Warstwa spodnia wykonana została z białego jedwabiu. Brzeg spódnicy jest watowany, dzięki czemu spódnica zyskuje stożkowaty kształt. Warstwa wierzchnia wykonana jest z transparentnej tkaniny jedwabnej i haftowana nićmi bawełnianymi. Hafty na oryginalnej sukni wykonane…
Sobieski i Marysieńka
Stroje stylizowane na wiek XVII, wykonane zostały na podstawie portretów Jana III Sobieskiego oraz Marii Kazimiery d’Arquien. Strój króla składa się z jedwabnej szaty podobnej do żupana z dekoracyjnym zapięciem i szerokiego płaszcza z kołnierzem obszytym futrem. Dopełnieniem stroju są żółte wysokie buty, których co prawda na portrecie nie widać, ale za to znajdują się na innych portretach władcy. Strój…