Suknia dworska około 1665-1670r.

Kolejna odsłona sukni z drugiej połowy XVII wieku. Strój jest wzorowany na francuskich ubiorach dworskich. Składa się z trzech elementów: lnianej koszuli, sukni wierzchniej z usztywnianym stanikiem oraz sukni spodniej.

Suknia wykonana jest z dwóch tkanin jedwabnych, czarnego atłasu i pięknego kremowo beżowego adamaszku. Stanik jest ozdobiony włoską metaliczną koronką w kolorze ciemnego złota. Czarny atłas w tle podkreśla jej delikatny wzór . Układ obszyć wykonany jest na wzór zachowanych sukien z tego okresu, w tym sukien znajdujących między w Muzeum w Dreźnie. Koronka pokrywa zarówno przód jak i tył stanika. Na plecach pod koronką ukryte jest sznurowanie. Rękawy wykonane są z jedwabnego adamaszku. Z adamaszku jest także spodnia spódnica. Dekolt i rękawy ozdobione są haftowaną koronką. Dopełnieniem dekoracji sukni są czerwone kokardy na rękawach koszuli i staniku.

Ciekawostka: Czarne suknie noszono nie tylko jako strój żałobny. Dekorowane metalicznymi koronkami i perłami, czarne toalety były na francuskim dworze oficjalnym strojem, zakładanym na szczególnie ważne uroczystości takie jak np. zaślubiny w rodzinie królewskiej. Na obrazach z lat 60. i 70. XVII wieku francuskie arystokratki w trakcie oficjalnych ceremonii występują w czarnych sukniach.