Suknia żałobna 1861r.

Prezentowana suknia jest strojem żałobnym z początku lat 60. Na ziemiach polskich był to czas obfitujący w liczne niepokoje. Po śmieci pięciu manifestantów 27 lutego 1861 wpierw Warszawa, a wkrótce cały kraj, obleka się w żałobę. Okres ten, przypadający na lata 1861-1866 znany jest jako Żałoba Narodowa. Wyrazem uczuć patriotycznych był strój utrzymany przede wszystkim kolorze czarnym, ale także szarym, białym i fioletowym. Suknia miałaby być prosta w kroju i uboga w ozdoby.  Często dokładano do sukni elementy takie jak czapka rogatywka, czy pas krakowski. W 

zalobna-2-of-4

okresie Żałoby Narodowej manifestacja uczuć patriotycznych wyrażana strojem podlegała karze, nieraz dość dotkliwej. Po upadku powstania styczniowego, czarna suknia zwykle noszona była jako rzeczywista żałoba po poległym członku rodziny.

zalobna-1-of-4Suknia składa się z gładkiej spódnicy i stanika z długą baskiną naśladującego kontusz.  Stanik ma podwójne rękawy, które podobnie jak w pierwowzorze można nosić odrzucone na plecy lub założone na ręce. Przód zapinany jest na guziki i udekorowany szamerunkiem.  Główna tkanina to wełna, spodni rękaw jest wykonany z jedwabiu.  Podobnie spódnica. Rożnica w fakturze obu tkanin stanowi subtelny efekt dekoracyjny.

Spódnica do noszenia na dużej krynolinie układana jest w pasie w głębokie zakładki. Ma niewielki tren, a wokół krawędzi jest usztywniona.

Podobne suknie patriotyczne, wzorowane na stroju narodowym męskim Polki nosiły przez cały okres zaborów.

Suknię można oglądać do końca kwietnia 2017 na wystawie “Biały? Czarny? Czerwony? O symbolice kolorów” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

Zdjęcie z modelką (Ola Borcz ) dzięki uprzejmości Katarzyny Bajdy-Rusztowicz.

zalobna-3-of-4 zalobna-4-of-4