Amazonka z czerwonego sukna 1870r.

Amazonka do jazdy konnej  - czerwonaModel amazonki pochodzi z francuskiego magazynu dla kobiet „ La Mode Illustree” . Został opublikowany wraz z uproszczonym wykrojem w numerze 29 z 17 lipca 1870. La Mode Illustree był jednym z najpopularniejszych magazynów modowych we Francji, wydawany w latach 1860-1937.

Suknia amazonka przeznaczona jest do jazdy konnej w damskim siodle. Wykonana została z sukna wełnianego w kolorze czerwonym. Stanik amazonki jest otwarty. Kołnierz, pasek i mankiety są z czarnego jedwabnego grogramu. (Grogram – dość gruba i sztywna tkanina o prążkowanej fakturze.) Przód stanika ozdabiają dwie kokardy z grogramu wykończone delikatnymi frędzlami. Z tyłu znajduje się baskina układana w kontrafałdy.

Spódnica ma 153 cm długości, na całej szerokości. Skrojona jest z klinów i prostych brytów tkaniny przymarszczonych do paska. Do chodzenia przód spódnicy jest dekoracyjnie podpinany na trzy guziki po obu stronach przedniej części spódnicy.

Amazonka została wykonana technikami krawieckimi stosowanymi w XIX wieku, m.in. stanik amazonki składany jest wraz z podszewką, a szwy otwarte wewnątrz stanika. Krawędź spódnicy, baskina są wypełnione bawełnianym sztywnikiem.

Uzupełnieniem stroju jest bielizna składająca się z koszuli, gorsetu, szmizetki z krawatką oraz halek. Gorset skrócony przy biodrach dla wygody amazonki, został wykonany z przewiewnej siatki bawełnianej. Halki wykonane są z płótna bawełnianego, nadają spódnicy objętości. Jedna jest wykończona haftem, którego wzór pochodzi z amerykańskiego czasopisma dla kobiet Peterson’s Magazine.