Suknia z Różami

Prezentowana suknia jest suknią balową z początku lat 50-tych XIX wieku. Suknia wykonana została z kremowego oraz bordowego jedwabiu. Składa się ze stanika oraz osobnej spódnicy. Stanik jest zapinany na haftki i posiada wewnątrz usztywnienie z fiszbin, dzięki czemu utrzymuje wydłużony i napięty kształt, charakterystyczny dla tego okresu. Spódnica posiada trzy rzędy podpiętych falban. Dolna krawędź obszyta jest bordowym jedwabiem.

Dekoracją zarówno spódnicy, jak i stanika, są bukieciki drobnych różyczek. Krój sukni oraz detale wykończenia, zostały opracowane na podstawie fotografii zawartych kolekcjach muzealnych oraz prywatnych, a także z opisów zachowanych strojów historycznych.[1]

Spódnica utrzymywana jest przez halkę usztywnianą stalowymi fiszbinami. Ostatnia obręcz jest nieco szersza od pozostałych, podobnie jak w zachowanych tego typu halkach z lat 40-tych.

Gorset wykonany jest z białej bawełny. Jest to gorset jednowarstwowy. Posiada usztywnienie z metalowych fiszbin oraz zapięcie w postaci brykli.

Całości dopełnia koszula oraz długie pantalony.